זיכרונות ילדות מפסח של תושבי פ"ת

28/03/2018
חדשות


לילות הסדר, החופשה הארוכה והאווירה ברחובות - האנשים שגדלו בפתח תקווה נזכרים ברגעים המרגשים של פעם.

כשלא היו טלפונים ניידים או בתי ספר של חגים, בתקופה שהיו הרבה פרדסים, ושאווירת החג הורגשה במרכז העיר, כשכשר היא כשר, וחמץ היה חמץ, כשהיה סדר בליל הסדר, ולא כולם ברחו לחו"ל... פנינו לכמה מהאנשים שמזוהים עם העיר, גדלו בה ואוהבים אותה עד היום, כדי שישתפו אותנו בסיפורים שלהם על פסח של פעם.

איציק אדורם, איש עסקים ופעיל חברתי ותיק בפתח תקווה, מספר: "פסח היה אחד החגים שמקרבים את כל בני המשפחה מרחבי הארץ. קראנו את ההגדה כקיבוצניקים לא דתיים, אבל נהנינו מאוד מהמסורת ומשירי החג. אני אחד הילדים שאהבתי לשיר במיוחד את מה נשתנה, חד גדיא וכו'.

אדורם מוסיף: "התכנסנו כל המשפחה וזה מאוד ריגש ואיחד אותנו להיות סביב השולחן כולם ביחד. יש לי גם המון תמונות באלבום המשפחתי מהימים של חול המועד פסח, שהיו בכל שנה תקופת הטיולים עם ההורים. עד היום אני ממשיך במסורת של הטיולים בחופשת הפסח, עם הנכדים כמובן".

ליאת בידס, אשת עסקים מקומית, "רק" בת 40, אבל מרגישה את ההבדל העצום בין פתח תקווה "המודרנית" לימי ילדותה. ליאת מספרת לפ"ת נטו: "התמונה הראשונה שעולה לי כשאני שומעת פסח היא תמונת הפרדסים שהיו בשטחים שהיום הם שכונת כפר גנים ג' ונווה עוז החדשה".

"זיכרון חזק נוסף הוא דווקא מרכז העיר - פיצה יו אס איי וסיני ספיד שעדיין קיימים, ואהבנו מאוד לאכול שם לפחות עד כניסת החג. היה ממש כיף בחופש, כשעוד לא היו טלפונים וטיילנו ברחובות בלי סוף עם החברים", מסכמת ליאת.

ואיך אפשר בלי ההיסטוריון של פ"ת ניסים קלדרון, שמשחזר: "שבועיים לפני החג החלו ההכנות, העיר הייתה מושבה קטנה, הרחובות היו מלאים באנשים עם סלים עמוסים במצות ויתר מוצרי החג. לא כמו היום, שכולם מעמיסים את העגלות ברשתות השיווק ישר לרכב. השוק המרכזי והחנויות היו עמוסים במוצרים כשרים לבית".

ומה היה בבית? "בבית החלו הניקיונות כבר מספר שבועות לפני החג, הכל בבית היה חדש. ביעור חמץ ברחבי העיר היה נפוץ מאוד, דאגו לנקות כל פירור מחוץ לדירה, ולא היו אז שואבי אבק... כל בני הבית בכל המשפחות נרתמו למאמץ. בליל הסדר עצמו ניתן היה לשמוע את השירה מכל הבתים, כל אחד בסגנון שלו".

מה עוד זכור לך מפסח? "האמת שהדבר שהכי נחרט לי בזיכרון כשאומרים לי פסח קרה דווקא יום אחרי פסח -ומלווה אותי הרבה שנים. כאיש הפועל פ"ת את ליל הסדר של 1964 לא אשכח. אלפי אוהדי הפועל מגיעים לר"ג כבר בשעות הבוקר המוקדמות בשירה אדירה וצובעים את "המכתש". הפועל מתכוננת לאליפות שישית ברציפות למשחק מול הפועל ר"ג שמארחת במגרשה הביתי. בסיום הפסדנו 3:2 באחד המשחקים האכזריים, ומאז ליל הסדר הזה נחרט בזיכרוני כיום שבו הפסיקה הפועל לזכות באליפויות".

(התמונות מאלבומם הפרטי של המצולמים)

גם לכם יש זיכרונות? ספרו לנו בתגובות...

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק פ"ת נטו

שתף ב-

תגובות

לצורך הוספת תגובה התחבר לאתר באמצעות
הוסף תגובה
...Loading...