העברת כספים מחו"ל - על מה חשוב להקפיד?

27/06/2018
עסקים וכלכלה


אנחנו חיים בעידן שבו העולם, במובנים רבים, מתפקד ככפר גלובלי. בהתאם הפעולה של העברת כספים מחו"ל לארץ, כמו גם הפעולה ההפוכה – העברת כספים מישראל ליעד כזה או אחר ברחבי העולם – הן פעולות נפוצות מאוד שנדרשות בלא מעט מקרים. למרות היותן נפוצות ויומיומיות, לעתים הרשויות והבנקים מערימים קשיים על השלמת העברת הכסף, וישנם אף מקרים שבהם נדרשת עזרתו של עו"ד בנקים מנוסה.

מה קובע חוק איסור הלבנת הון?

הסיבה לכך שלעתים נדרשת עזרת עו"ד היא חוק איסור הלבנת הון. חוק זה הוא אחד החוקים החשובים שחוקקו בישראל (אגב, נדרש לשם כך לחץ משמעותי מצד גורמים בארה"ב שלא רצו שישראל תהפוך למקום שבו ניתן להלבין כספי פשע), ולפיו כל העברה של סכום משמעותי מחייבת דיווח. הרף שנקבע בתקנות איסור הלבנת הון, שתקפות מאז 2002, הוא 100,000 ₪ (אלא אם כן מדובר על עולה חדש, שמחויב בדיווח רק אם הסכום שהביא איתו הוא 1.25 מיליון ₪ ומעלה (בכניסה הראשונה לארץ. לאחר מכן גם עבור עולים חדשים הרף של העברת כספים מחו"ל הוא כמובן 100,000 ₪).

מדוע הבנקים מערימים קשיים על העברת כספים מחו"ל?

לפי חוק איסור הלבנת הון, כל בנק שפועל בישראל מחויב למנות אדם לתפקיד שנקרא 'קצין ציות'. תפקידם של קציני הציות הוא לבחון כל פעולה שעלולה להיות חריגה ולהוות הפרת חוק, בין אם מדובר על העברת כספים מחו"ל ובין אם מדובר על העברת כספים מהארץ לחו"ל. בלא מעט מקרים יקבע קצין ציות כי פעולה מסוימת אינה עומדת בתקנות איסור הלבנת הון ועל כן היא לא תושלם גם אם מדובר במהלך עסקי לגיטימי או בהעברה למטרה מוצדקת ותקינה. הסיבה לכך היא החשש של הבנקים מפני הרשות לפיקוח הלבנת הון שמטילה קנסות כבדים במקרים שבהם לתפישתה הבנק לא מילא את חובתו להבטיח עמידה בתנאי חוק איסור הלבנת הון.

במציאות שבה הבנקים מעדיפים להתעמת עם לקוחותיהם מאשר עם הרשות לפיקוח הלבנת הון, אין מנוסה אלא לפנות לעורך דין שצבר ניסיון רב בתחום ואמון על התנהלות מול הבנקים, כדי להשלים פעולות חיוניות שונות של העברות כספים.

כך לדוגמה התרחשו כבר מקרים שבהם הועבר סכום כסף גדול מחשבון בחו"ל ששייך לאדם מסוים אל חשבון בארץ ששייך לאותו אדם במשותף עם אשתו – והבנק סירב לבצע את ההעברה בטענה שהחשבון אינו זהה, ורק לאחר התערבות של עורך דין בוצעה ההעברה.

כיצד עורך דין מנוסה מסייע בביצוע העברות כספים מחו"ל ולחו"ל?

ישנם מצבים שבהם רק צו של בית משפט מאפשר השלמת העברת כספים מחו"ל ולחו"ל, ובאופן טבעי כדאי להגיע לערכאה השיפוטית עם עו"ד בנקים מנוסה. במקרים אחרים עצם כניסתו של עורך דין מיומן לתמונה משכנעת את הבנק לבצע את הפעולה המבוקשת גם ללא צורך במשפט.

שתף ב-

תגובות

לצורך הוספת תגובה התחבר לאתר באמצעות
הוסף תגובה
...Loading...