החזרי מס לשכירים - אולי גם אתם זכאים?

25/06/2018
חדשות


האם ידעתם, שגם שכירים יכולים להיות זכאים להחזרי מס? במאמר זה ניתן לכם את כל המידע הראשוני הדרוש לכם על החזרי מס לשכירים!

מעט על מיסוי

רשות המיסים, האחראית על כל התחום של מס ההכנסה, עובדת על פי נהלים קבועים מראש, המגדירים בדיוק כיצד לחשב את המסים הנגבים מכל אדם ואדם. החישוב הראשוני נעשה על פי גובה ההכנסות. כלומר, ככל שההכנסה גדולה יותר, כך מדרגת המס היא גבוהה יותר ואחוז גבוה יותר ממנה ייגבה. בנוסף, יש גם פרמטרים, אשר יכולים להוריד את אחוזי המיסוי. עליהם נרחיב מיד.

נקודות זיכוי

נקודות הזיכוי הן מאפיינים שונים, המזכים את בעליהם בהורדת גובה המס עבור הכנסותיהם. נקודות הזיכוי באות לעזור לאוכלוסיות הנחשבות למוחלשות כדוגמת מגורים באזורי ספר, חיילים משוחררים, קטינים שעובדים, הורים לקטינים, משפחות חד הוריות, מי שחייב בתשלומי מזונות ועוד.

המשמעות של החזרי מס

החזרי מס לשכירים דומים במהותם לאלו של העצמאיים. אמנם עצמאיים משלמים מיסים מראש לפי צפי ההכנסות שלהם ואילו שכירים משלמים אותם עם קבלת השכר, אבל בשני המקרים, כאשר המס לא מחושב כראוי לעתים מגיע החזר בדיעבד.

ההבדל בין שכירים לעצמאיים

כאמור, גם שכירים וגם עצמאיים יכולים להיות זכאים להחזרי מס. יחד עם זאת, בין שתי הקבוצות יש הבדל מאוד משמעותי והוא בא לידי ביטוי בדרכים לדעת זאת. כלומר, עצמאיים משלמים מראש את המיסים ונעזרים בשירותיו של רואה חשבון, שיוכל לעשות את הבדיקות הדרושות עבורם ואילו אצל השכירים, חשבי השכר במקום עבודתם עושים זאת עבורם ועבור כל שאר העובדים ולכן לא פעם יש טעויות אנוש.

איך טעויות קורות?

כאמור, לא פעם קורה, שיש טעויות בחישובי המיסוי של שכירים. לעתים זה בעקבות טעויות אנוש של חשבי השכר של המעסיקים. אבל ברוב המקרים הטעויות הן של העובדים עצמם. כלומר, כאשר הם ממלאים טופס 101 בתחילת שנת העבודה, לא תמיד הם ממלאים אותו כראוי ולעתים גם התנאים משתנים לאורך השנה. במקרים אלו, חישובי המס שם שונים מאלו המתקיימים בפועל ובמידה והתנאים משתנים במהלך השנה, ישנה אפשרות לעדכן את רשויות המס ולקבל החזרי מס לשכירים באופן חלקי, בהתאם לתקופה, בה התקיימו שינויים אלו.

קבלת ההחזר

בדרך כלל, כאשר לעובד שכיר מגיע החזר מס, עליו להבין זאת בעצמו וכמו כן, גם להגיש את הבקשה בעצמו לרשויות המס. זאת, משום שמרבית השכירים אינם מעסיקים רואי חשבון באופן פרטי ולכן עליהם לעשות זאת באופן עצמאי. אם כן, באפשרותכם להיכנס לאתר האינטרנט של רשויות המס ולבדוק במחשבון כמה נקודות זיכוי מגיעות לכם וכיצד הן משפיעות על מס ההכנסה שלכם בהתאם לשכרכם. לאחר מכן, מאפשרותכם להגיש את הבקשה לרשויות המס בעצמכם, או לפנות לחברה, המתמחה בתחום זה של החזרי מס לשכירים.

שתף ב-

תגובות

לצורך הוספת תגובה התחבר לאתר באמצעות
הוסף תגובה
...Loading...