הזיהום בפ"ת והשרון: "מדובר בזיהום מסרטן, גורמים לאנשים למות לאט"

23/11/2017
חדשות


כנס ראשי רשויות בשרון ובמרכז: "דורשים להקים קבינט סביבתי ולאתר מזהמים ברש"פ כמו שמאתרים מחבלים."

בכינוס חירום שהתקיים השבוע בפ"ת, קראו ראשי הערים לממשלה להתייחס לשריפות הפסולת בשטחים כאל גורם פעילות חבלנית עוינת. יו"ר ועדת הפנים ח"כ דודי אמסלם: "המדינה לא מטפלת בנושא כמו שצריך, אנחנו בכנסת נניע מהלך שיביא את התקציבים הנדרשים".

"ילדים מתעוררים באמצע הלילה עם עיניים צורבות וקשיי נשימה, מטרדי הריחות באזור מטרידים את התושבים שלנו והופכים את חייהם לבלתי נסבלים. כמו שיש קבינט בטחוני אנחנו נדרוש הקמת קבינט איכות סביבה. נדרוש מרשויות המדינה לטפל בתופעה הזאת", אומר ברוורמן.

מטרדי הריחות החריפים מוכרים לתושבי כל השרון והסביבה. בדיקה שערכה עיריית פתח-תקוה גילתה שמקור הריחות הוא בשריפת פסולת במשרפות פיראטיות מעבר לקו הירוק. לכן הוחלט לכנס את כל הגורמים יחד עם נציגי ממשלה - על מנת להביא לפתרון המטרד.

נציגי הממשלה והכנסת, וכן ראשי הרשויות ונציג התושבים, אמרו דברים חריפים בכינוס וקראו לפעולה בשטחי הרשות הפלסטינית להתמודד עם הבעיה.

יו"ר וועדת הפנים והגנת הסביבה בכנסת, ח"כ דודי אמסלם אמר: "מדובר בטרור לכל דבר, המדינה צריכה לטפל בזה. בעוד חודש נקיים דיון בנושא בוועדה בראשותי בכנסת."

מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה, ישראל דנציגר: "מדובר במכת מדינה, נפעיל כוחות אכיפה ונפעל לשינוי החוק, כך שייתן לנו כלים למנוע". דנציגר הכריז על תכנית חדשה של משרדו – במסגרתה יטפלו פקחים בשריפות בשטחים פתוחים ברגע הדיווח וכן במנהל האזרחי יקצו לכך כוח אדם שיאכוף את החוק. במקביל, אמר דנציגר, "נפעל גם במישור החקיקתי לשנות את המציאות".

ראש עיריית הוד השרון, חי אדיב: "אם מדינת ישראל מצליחה לאתר מבוקש בשטחים הם יכולים לאתר שריפות ולסגור את זה בואו נגדיר את זה כפח"ע".

ד"ר איזבלה קרקיס, מנהלת המחלקה לאפידמיולוגיה סביבתית במשרד הבריאות: "זה זיהום מסרטן. אין צורך בניטור התחלואה, צריך לא להמתין ולמנוע את הזיהום מיד ובכל למנוע תחלואה".

ממלא מקום ראש העיר כפר-סבא, צביקה צרפתי: "כשיורים עלינו אנחנו מתים וזהו אבל כשמזהמים גורמים לאנשים למות לאט."

ח"כ יעל כהן פארן, חברת ועדת פנים וסביבה בכנסת (המחנה הציוני): הציבור מזמן לא אדיש והוא מבין מה משפיע על חייו. אוויר נקי והזכות לו ולחיים בריאים הם דבר בסיסי. אני מודה לראש העיר על כינוס חשוב ורב משתתפים. אני מקבלת מאות פניות מתושבי השרון והעיר פתח תקווה על מפגעים סביבתיים וביניהם מפגעי ריח וחשש לחומרים מסוכנים. הרשויות צריכות לאחד כוחות ולפעול יחד, גם עם הרשויות הערביות שבאזור, להקשיב לצרכי הציבור ולטפל במפגעים הללו, לא משנה היכן נמצאים, ברחבי העיר או מחוצה לה".

בכנס נכחו גם נציגי תושבים. את הכנס יזמו ראש העיר ברוורמן בשיתוף סגנית רה"ע וראש אגף איכות הסביבה אורנה דוידאי שלשכתה ארגנה את הכנס.

מחר, ביום שישי בשעה 13:00, תתקיים בשכונת אם המושבות בפ"ת (מרכז רום) הפגנה של התושבים וילדיהם בנושא. לטענת התושבים מקורו של הזיהום הוא לאו דווקא מחוץ לעיר, אלא במיוחד מהמפעלים באזורי התעשייה בעיר. 

התמונות באדיבות לשכת דובר עיריית פ"ת

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק פ"ת נטו

שתף ב-

תגובות

לצורך הוספת תגובה התחבר לאתר באמצעות
הוסף תגובה
...Loading...