האם המחשב שלכם הוא זומבי שמחכה לפקודה להתעורר?

18/01/2015 | גיל נוילנדר
חדשות

האם ייתכן שמבלי ידיעתכם המחשב שלכם הוא בעצם זומבי מרושע בשירות ההאקרים? כך תדעו.

אחד מסוגי המתקפות הפופולאריות על פושעי הסייבר נקראת מתקפת "מניעת שירות". למעשה, כל פעם שאתם שומעים בחדשות שהאקרים הפילו אתר כלשהו בעולם – לא מדובר בהאקינג כלל, אלה במתקפה שמטרתה ליצור עומס על האתר כך שהוא קורס.

כדי לבצע מתקפות מניעת שירות כאלו, ההאקרים יוצרים רשת של אלפי ומיליוני מחשבים "זומביים", המכונה בוטנט, ובשעת הצורך משתמשים בה כדי להפיל אתרים או שרתים מסוימים. אותם המחשבים המרכיבים את הרשת הם מחשבים אישיים של משתמשים תמימים, שאינם יודעים כלל שהמחשב שלהם שותף סמוי במזימה להפיל את אתר הכנסת או כל אתר אחר.  

ישנם כמה סימנים שעלולים להצביע על כך שהמחשב שלכם הפך לזומבי בצבא ההאקרים כמו למשל מהירות גלישה איטית מאוד לעומת מה שהיא הייתה קודם לכן, או שאתם מבחינים שהמאוורר עובד שעות נוספות למרות שהמחשב נמצא במצב המתנה. בנוסף, ייתכן שהמחשב עצמו ייעשה איטי ויגיב לאט לניסיונות שלכם לפתוח תוכנות שמותקנות על המחשב ועוד.

כל התופעות האלו ואחרות עלולות להתקיים גם מסיבות אחרות ולאו דווקא כשהמחשב שלכם הוא חלק מרשת מחשבים זומביים, אבל כך או כך כדאי מאוד לא להתעלם ולבדוק את הגורם להן ולטפל בזה בהקדם.

כך תמנעו מהמחשב שלכם להפוך לזומבי:

כדי למנוע מהמחשב שלכם להפוך לזומבי מומלץ לשמור על כללי הגלישה הבטוחה הרגילים:

1. לא ללחוץ על קישורים מפוקפקים ברשתות החברתיות או בהודעות דואר אלקטרוני.

2. להקפיד על שימוש בסיסמה חזקה בכל אחד מהפרופילים או מהשירותים המקוונים האחרים עליהם אתם מנויים, ולהחליף סיסמאות ישנות או פשוטות מדיי.

3. נעילת המחשב עצמו עם סיסמה יכולה גם היא לעזור, אפילו נגד האקרים שפורצים למחשב מרחוק, על ידי מניעה של שינוי הגדרות במחשב.

4. וודאו שמערכת ההפעלה שלכם מעודכנת וכן שתוכנות אחרות - כמו הג'אווה, אדובי וכו' - מעודכנות גם הן. האקרים מנצלים פרצות בתוכנות אלו כדי להתנחל לכם במחשב.

5. וודאו שתוכנת האבטחה שלכם בתוקף ושהיא מעודכנת בחתימות האבטחה האחרונות.

לכתבות נוספות בנושא אבטחה, מחשבים ואינטרנט

גיל נוילנדר - מנכ"ל ESET ישראל

ESETאודות

חברת ESET הינה ספקית בינלאומית של תוכנת האנטי וירוס NOD32 וחבילת האבטחה ESET Smart Security לארגונים בגדלים שונים וצרכנים פרטיים. החברה מיוצגת ברחבי העולם כולו ביותר מ-180 מדינות וסניפיה המרכזיים ממוקמים היום באנגליה, ארגנטינה, סלובקיה וכמובן ארצות הברית. בישראל, מיוצגת ESET באופן בלעדי על ידי חברת קומסקיור, המפעילה בארץ מרכז פתרונות ותמיכה טכניים בשפה העברית.

שתף ב-

תגובות

לצורך הוספת תגובה התחבר לאתר באמצעות
הוסף תגובה
...Loading...