ד"ר דוליטל בחיים חפר

16/11/2016
חדשות


בחיים חפר, בית ספר לחיים, שיח ותקשורת, פועלים מזה שלוש שנים מועדוני עניין בנושאים מגוונים.

מועדוני העניין נקבעים על פי שאלוני עניין שנערכים לתלמידים ובסוף כל שנה. בשאלונים התלמידים מתבקשים לציין אילו נושאים, מלבד אלו הנלמדים בבית הספר, מעניינים אותם. אנחנו מנתחים את הבחירות וקובעים עד 14 קבוצות דו-גליות בהן הנושאים המעניינים ביותר נלמדים.

השנה, בין שאר הנושאים המגוונים נמצא מועדון עניין הנושא את השם המחייב "ד"ר דוליטל", שהוקם על בסיס העניין שתלמידים גילו בטיפול ובאילוף חיות בית. בית הספר ראה בבחירה זו הזדמנות לחנך את הילדים לאמפטיה ולהומניות. 

במועדון עניין מרתק זה אנו מגלים, בכל שבוע, בעל חיים אחר ובודקים במה הוא דומה לנו ובמה שונה מאתנו? איך הוא חי? מה מרגיש? כיצד הוא מגיב? מה אפשר לעשות כדי לעזור לו כשהוא סובל ואיך אפשר ללמד אותו לחיות קרוב אלינו.

אחד מסיפורי המקרה שחקרנו ביחד הוא סביבת המחיה של ציפורים. לאחר בירור תכונותיהן של הציפורים, מאפייניהן ואורחות חייהן, בחנו כיצד הקנים שלהן צריכים להיראות? שאלנו האם לכולן יש קנים אחידים? אם לא, אז מה מבדיל בין הקנים השונים? זה לגמרי לא פשוט להתאים קן לציפור. צריך קודם לעשות תחקיר עומק, למפות את הצרכים שלהן, לבחון את התכונות שלהן, את מידת החריצות שלהן. מוכרחים גם להתייחס לחומרים הנמצאים בסביבות החיים שלהם.

ביצוע התחקיר העלה תשובות מעניינות ביותר וההשוואה לדפוסי ההתנהגות של בני אדם, כשהם בוחרים בית, עורר את התלמידים לחיפוש מידע במקורות מידע שונים, לריכוזו, לאפיון של משפחות בעלי כנף, סביבות החיים שלהם והנופים בהם הן חיות.

בסופו של תהליך למידה נמרץ, מעניין ומעורר סקרנות, נבנו קנים לדוגמה לציפורים שאת תולדות חיים למדנו.   

מקרה הבוחן הבא הוא הכנת מילון עברי-כלבי לשיפור התקשורת בין בעלי כלבים לבין ההולכים על ארבע. המילון והשתלמויות לשימוש בו יוצגו ביום השיא – יום אימוץ כלבים הזקוקים לבית חם, שיתקיים בבית הספר בהובלת ילדי מועדון העניין.

מרגש לראות את הניצוץ בעיניהם של הילדים ואת חדוות הלמידה ולהתוודע לעומק הרגשות המתעוררים בנו כאשר אנו נותנים מעצמנו.

(התמונות באדיבות בית הספר)

שתף ב-

תגובות

לצורך הוספת תגובה התחבר לאתר באמצעות
הוסף תגובה
...Loading...