איך קורס פסיכומטרי מותאם ללקויי למידה ואילו הקלות יש במבחן עצמו?

19/12/2018
קריירה ודרושים


10% מהישראלים מתמודדים עם לקויות למידה –הפרעות נוירו-התפתחותיות שמציבות מכשולים של ממש בפני רכישת מיומנויות בסיסיות כגון קריאה, כתיבה, חשבון וכו'. מאחר שהפוטנציאל של בעלי לקויות הלמידה אינו שונה מהותית מזה של שאר בני האדם, ולנוכח המודעות הגבוהה שיש בימינו לתרומה העצומה שיש לתמיכה בהם (גם עבורם וגם עבור החברה באופן כללי), מציעה מערכת החינוך מגוון דרכי סיוע, ובפרט מעבר מבחנים באופן מותאם למאפיינים הספציפיים שלהם.

גם את הבחינה הפסיכומטרית אפשר לעבור באופן מותאם, ועוד קודם לכן יכולים בעלי לקויות למידה ללמוד בקורס פסיכומטרי מותאם עבורם.

המאפיינים העיקריים של קורס פסיכומטרי ללקויי למידה

קורס פסיכומטרי מותאם ללקויי למידה מתבצע בקבוצות קטנות במיוחד, ומועבר על-ידי מדריכים מיומנים ובעלי ניסיון רב בהוראת הפסיכומטרי לבעלי הלקויות. דגש חשוב נוסף בקורסי הכנה לבחינה הפסיכומטרית שמותאמים ללקויי למידה הוא שיעורים קצרים יותר והפסקות רבות יותר, כשבסופו של דבר הקורס נמשך זמן רב יותר כדי לאפשר קצב שמבטיח הפנמת כל החומר באופן יעיל ומלא.

מרכיב מהותי אחר הוא סדנה ספציפית לבעלי לקויות למידה. בסדנא זו ניתנות אסטרטגיות שונות לשיפור הביצועים במבחן הפסיכומטרי, וגם מאוחר יותר בלימודים האקדמיים עצמם.

איך אפשר לעבור מבחן פסיכומטרי עם התאמות?

בעלי לקויות למידה עם אבחון דידקטי או פסיכו-דידקטי תקף יכולים לעבור את המבחן הפסיכומטרי עם התאמות שונות שיעזרו להם להתמודד עם האתגר הכפול, גם הבחינה הלא פשוטה עצמה וגם הקושי שמציבות לקויות הלמידה.

על-מנת לעבור מבחן פסיכומטרי מותאם לבעלי לקויות למידה יש להגיש את האבחון ביחד עם כל טפסי ההרשמה. בנוסף יש לצרף לבקשה גם אבחונים מוקדמים יותר שמעידים על השפעת הלקויות על הלמידה כבר בגיל צעיר, וכן חוות דעת של מורים או אנשי מקצוע רלוונטיים אחרים לאורך השנים.

כדאי לזכור שלא בכל מועד מתקיימת בחינה פסיכומטרית מותאמת ללקויות למידה, וכי אין הרשמה מאוחרת למבחנים המותאמים – יש להיערך בזמן ולהקפיד על הגשה מסודרת של כל המסמכים המעידים על הקושי ועל הצורך בסיוע והתאמות.

מה כולל מבחן פסיכומטרי מותאם ללקויי למידה?

מבחן פסיכומטרי מותאם ללקויות למידה עשוי לכלול הפסקות בין הפרקים השונים - הפסקה בת 5 דקות, וזאת כשבמבחן "רגיל" כל הפרקים מתבצעים ברצף. התאמה אחרת בפסיכומטרי היא אפשור השימוש במחשבון שכולל את 4 פעולות החשבון הבסיסיות, וכן ניתן לעתים לקבל הקלה בדמות השמעה של הפרקים באנגלית.

התאמה מקובלת במיוחד היא מעבר הבחינה באופן ממוחשב. הבחינה הממוחשבת נקראת מפע"ם, ובנוסף להיותה ממוחשבת מוקצב במסגרתה זמן רב במיוחד לכל שאלה, לפחות כפליים בהשוואה למבחנים רגילים. במתכונת זו, כל שאלה נשאלת בנפרד ומוקדש לה זמן בנפרד (ולא לכלל הפרק כמו בבחינה רגילה). המפע"ם כולל 3 פרקים – מילולי, כמותי ואנגלית – ואורך כ-3.5 שעות.

שתף ב-

תגובות

לצורך הוספת תגובה התחבר לאתר באמצעות
הוסף תגובה
...Loading...