איך אומרים - אופניים חשמליים או אופניים חשמליות?

11/12/2018
בריאות ובטיחות


האופניים החשמליות כבשו את ישראל בסערה בשנים האחרונות, כפי שיודע כל מי שהסתובב אפילו כמה דקות ספורות באחד מרחובות הערים המרכזיות של ישראל לאחרונה. לאופניים חשמליים יתרונות רבים ושונים אשר הופכים אותם לפופולאריים כל כך, ואת חלקם  אולי נזכיר בהמשך. אך במקביל ליתרונות (ולחסרונות) של אופניים אלו, עולה שאלה מעניינת לא פחות – כיצד נכון יותר לומר – אופניים חשמליים או אופניים חשמליות? מדובר בבלבול נפוץ כל כך, בין השאר מפני ששני המונחים נשמעים לנו מתאימים ונכונים (לראייה – אפילו בפסקה הזו הזכרנו את שתי הצורות השונות – שמתם לב?...). אז כיצד נכון יותר לומר, ומדוע זה כל כך מבלבל אותנו?

צורת הזוגי

שם העצם "אופניים" שייך לסוג מיוחד של שמות עצם, אשר מופיעים במה שנקרא "צורת הזוגי". הכוונה היא לצורה המציינת עצם אשר הכמות ממנו כפולה. המילה "אופניים" מורכבת כמובן מאופן אחד ועוד אופן אחד, ובכך דומה מילה זו למילים נפוצות ומוכרות נוספות כמו משקפיים, מספריים, מכנסיים, נעליים וכד'. שמות עצם המופיעים בצורת הזוגי, דוגמת אלו שהזכרנו לעיל, וביניהם כמובן גם "אופניים", נוטים לבלבל במיוחד רבים מאיתנו, הרבה יותר מאשר מרבית המילים ה"רגילות" המופיעות בצורת יחיד.

אז איך בכל זאת נכון לומר – אופניים חשמליות או אופניים חשמליים? ובכן, כללי השפה העברית קובעים כי במקרים של צורת זוגי, מינו של שם העצם בצורת הזוגי הוא כמו מינו של שם היחיד ממנו נגזרת צורת היחיד. במילים אחרות, מכיוון ששם העצם – "אופן" הוא בעברית בזכר, גם צורת הזוגי – "אופניים" היא בזכר. לכן, יש לומר "אופניים חשמליים" ולא "אופניים חשמליות".

אם כן, למה במקומות רבים כל כך אנחנו נתקלים דווקא בביטוי "אופניים חשמליות" ולא בצורה הנכונה יותר מבחינה דקדוקית – "אופניים חשמליים"? בכך לא שונים האופניים החשמליים מאינספור מילים אחרות אשר בשפת הרחוב והיומיום נאמרים בצורה אשר אינה נכונה מבחינה דקדוקית, אך זוהי השפה שהשתרשה בהקשר למילים אלו. צורת זוגי נוטה לבלבל אותנו  במיוחד, וכנראה שאופניים מצטיירות בראשם של רבים מאיתנו כאובייקט ממין נקבה, ולא בהכרח זכר. מצד שני, ייתכן בהחלט כי אם המודעות לחוקים הדקדוקיים של השפה תעלה, ואנשים יתחילו להקפיד ולומר בכל פעם "אופניים חשמליים" ולא אופניים חשמליות, לאט לאט יישמע לנו טבעי יותר לומר כך.

בינתיים, את אזרחי ישראל מעניינים יותר האופניים החשמליים עצמם והמאפיינים שלהם, מאשר הדרך הנכונה יותר לקרוא להם מבחינה דקדוקית. אופניים חשמליות, חשמליים או איך שלא תקראו להם הופכים נפוצים יותר ויותר בישראל מדי שנה, בין השאר מפני שמדובר בפתרון תחבורה יעיל, נוח וזול יחסית, במיוחד עבור שטחים עירוניים.

איך שלא תקראו להם, חשוב במיוחד לוודא לשמור על כל כללי הבטיחות כאשר נוסעים באופניים חשמליים, ולדאוג לקנות דגם אמין ואיכותי...

שתף ב-

תגובות

לצורך הוספת תגובה התחבר לאתר באמצעות
הוסף תגובה
...Loading...