אוהדים בלי קבוצה מחפשים תקוה

18/02/2014

כבר שני עשורים שאוהדי הפועל פ"ת סובלים.

מה זה סובלים? איוב זה כלום לעומתם. אחד המועדונים המפוארים והמצליחים בתולדות המדינה, מוטל כמו יצאנית ברחוב כבר 20 שנה, כשעוברי אורח מבצעים בה את זממם, ומעבירים אותה מיד ליד. גם מי שבא עם כוונות טובות לכאורה, לא מצדיק את הגעתו. הנסיבות והסיבות שונות ומשתנות: חוסר זיקה למועדון, חוסר זיקה לכדורגל, חוסר הבנה בניהול ושיווק, ניהול כלכלי כושל, ועוד. על נסיבות אחרות מיותר בכלל להרחיב את הדיבור.

מי מרוויח מכל הפארסה הארוכה הזו? התשובה פשוטה: מי לא? ציבור שחקני הכדורגל בארץ שיודע שיש לפחות קבוצה אחת שאפשר להתנהל בה באופן חובבני ולקבל משכורת. עסקנים, סוכנים, עורכי דין ובעלי מקצוע נוספים שגוזרים קופונים. אנשי עסקים ורודפי פירסום למינהם, קבוצות הכדורגל האחרות שיכולות להשאיל ולהשביח שחקנים שמתגלחים על הכחולה, התקשורת שמקבלת סיפורים וכותרות, והרשימה עוד ארוכה.

ולמי יש אינטרס שהמצב ישתנה? גם כאן התשובה פשוטה: לאף אחד. גם לא ההתאחדות לכדורגל, לא הבקרה התקציבית ובטח שלא מכבי פ"ת.

התוצאה ברורה: הפועל פ"ת חדלה מלהתקיים כמועדון תחרותי והישגי. הקבוצה מדשדשת למעלה מעשור בין תחתית הליגה הראשונה לליגה השנייה, אבל המצב האמיתי עגום הרבה יותר מכך: כל שנה (כולל במהלך השנה) מתחלף הסגל כולו, ועל שחקני בית שמשתלבים כמובילים בקבוצת הבוגרים בתום גיל הנוער, כבר אף אחד אפילו לא חולם.

מה המסקנה? האוהדים ורק הם, יכולים להחזיר עטרה ליושנה. הם פשוט הגוף היחיד שיש לו אינטרס שהקבוצה תצליח ותתקיים. מה שנשאר היום מהפועל פ"ת זה עשרות אלפי אוהדים, שרובם המוחלט כבר הפסיק להגיע למגרשים.

הבעלים הנוכחי, אבי ללוז, נקלע לקשיים כלכליים אישיים. נאחל לו כמובן התאוששות כלכלית. באופן פרדוקסלי, זו עשויה להיות הזדמנות להעביר את המקל לאוהדים. כן, כן - לאוהדים! נמאס מרודפי הבצע, נמאס מהטייקונים והנוכלים, נמאס מהמתווכים, כרישי הנדל"ן והיחצ"נים, נמאס מהפוליטיקאים ונמאס מקרובי משפחה. רק האוהדים צריכים לנהל את הפועל פ"ת, כי מה כבר יש להפסיד? לפחות 51% מהמניות חייב להישאר בידי האוהדים לתמיד. אם יימצא רוכש ראוי (והאוהדים יקבעו אם הוא ראוי), הוא יוכל לקבל מקסימום 49% .

הפועל פ"ת אינו מועדון קטן. אם הפועל קטמון בכדורגל הצליחו להגיע בכוחות האוהדים עצמם לצמרת הליגה הלאומית, אם הפועל ת"א בכדורסל הצליחו להגיע בכוחות עצמם לצמרת ליגת העל, אין סיבה שהפועל פ"ת בכדורגל לא תהיה קבוצה לגיטימית בליגת העל, גם בלי עזרה כלכלית חיצונית. יתרה מכך, רק ניהול נטול אינטרסים, ומונע מאהבה למועדון, יביא לכך שגם הספונסרים יעמדו בתור.

יש סוג של קונצנזוס בקרב האוהדים, שדווקא לאבי ללוז יש כוונות טובות. ועכשיו יש לו הזדמנות פז להוכיח את זה הלכה למעשה. אבי ללוז צריך להכריז מיידית שהוא מעביר בתום העונה את הקבוצה לאוהדים, ולזכות במקום של כבוד בספר ההיסטוריה של הפועל פ"ת, וגם ביציע. יישאר מספיק זמן בשביל להתארגן ולהקים מנגנון שינהל את המועדון. יש להפועל פ"ת מספיק אוהדים רציניים ואמינים שראויים לנהל אותה בכוחות עצמם וללא אינטרסים אישיים. אם אותו מנגנון יגיע למסקנה שהוא צריך עזרה חיצונית, הוא יעשה זאת, אבל אסור, פשוט אסור (!) להעביר את הבעלות ישירות לעוד גורם מפוקפק. אם ללוז אכן יכריז על כך באופן רשמי, אין ספק שההתארגנות הזו אכן תקרום עור וגידים, כי יותר גרוע כבר לא יכול להיות. ובמקרה הכי גרוע תקום קבוצת פנסיונרים חובבים של עובדי עיריית פ"ת, שוודאי תוכל לתת פייט הוגן לקבוצה המקבילה של עיריית מעלות-תרשיחא.

אבי, צעד כזה, שיהפוך אותך לאוהד, ואת האוהדים לבעלים, יכניס אותך לא רק לספר ההיסטוריה של הפועל פ"ת, אלא גם לספר ההיסטוריה של הכדורגל הישראלי. וזה שווה הרבה יותר ממיליון שקל. צעד כזה שווה 10,000 אוהדים במשחקי הבית של הקבוצה החל מהעונה הבאה, ואת זה - גם המיליארדים של וורן באפט לא יכולים להשיג.

הנוער של הפועל פ"ת מחפש עתיד

שתף ב-

תגובות

לצורך הוספת תגובה התחבר לאתר באמצעות
הוסף תגובה
...Loading...