מהו המדד להצלחה בעסקים?

22/03/2014

"אז מה אתם עשיתם למען המדינה"?

לצערנו מאז ומתמיד כלי התקשורת מדדו ופירסמו את טבלאות "ההצלחה בעסקים" לפי "כמה כסף הרוויחה החברה", וכמעט אף פעם לא נשאלה השאלה: איך היא הרוויחה אותו. האם בזכות תעלולים פיננסיים, נוכלות ו"עבודה בעיניים", או תוך כדי תרומה לאנושות, שיפור איכות החיים, יצירת ערך מוסף, שירות ותועלת לציבור?

ואולם בשנים האחרונות מתחוללת מיני מהפכה, שאולי עדיין לא חדרה לאותם מדורי כלכלה ועסקים בעיתונים: היזמות החברתית הולכת וצוברת תאוצה, ועסקים רבים קמים גם במטרה לתרום לחברה ולקהילה.

הקפיטאליזם החזירי, שהביא לגידול בפערים הכלכליים ולהתעוררות המחאות החברתיות בכל רחבי העולם, העצים את ההבנה שהכלכלה העולמית הולכת לכיוונים לא נכונים, ואת הצורך למצוא חלופות.

ימים יגידו אם יימצא האיזון הנכון, ובינתיים קמים ארגונים ויוזמות רבות המציעים עזרה, הכוונה מקצועית, ואפילו קורסים ותוכניות לימוד להקמת עסקים חברתיים.

צריך לקוות שבד בבד עם תופעה זו, מערכת האכיפה והחוק תילחם בחברות ובתאגידים שרומסים את הציבור, ותעודד את העסקים החברתיים על ידי הקלות וחוקים מתאימים.

ואולי יום אחד גם כלי התקשורת יפסיקו לתת במה לאותם אנשים ש"עשו כסף" על חשבון הציבור באופן דורסני, ותוך כדי ניצול ציני של הכוח שצברו בזכות קשרים שונים ומשונים.

שתף ב-

תגובות

לצורך הוספת תגובה התחבר לאתר באמצעות
הוסף תגובה
...Loading...