מהבטחות למעשים: איך נוכל להבטיח את הצלחתנו בשנת הלימודים הקרובה

31/08/2015

מאת: מור ביטון

נכון, לא תמיד כל הבטחה יוצאת לפועל, אבל אם נכוון את ההבטחות שלנו לכיוונים ריאלים ולא מופרכים וערטילאיים - אין ספק שנוכל להפוך אותן למעשים ולבצע אותן בפועל.

אחת מההבטחות שלי השנה היא להצליח בלימודים, הבטחה זו טומנת בחובה את הרצון לשקוד וללמוד קשה אך שחושבים על כך בשנית עם כלים נכונים אין קושי בדבר. אם הבטחתי לעצמי להוציא מאיות השנה אוכל לבצע זאת באמצעות הטיפים הבאים:

* עמידה בלוחות זמנים – אין ספק שכל לו"ז הופך לזוז, השאלה אם לוח הזמנים שלכם מתוכנן בצורה המיטבית. על מנת לכתוב לו"ז כהלכה קיים הצורך תחילה להכין רשימה (ממש כמו רשימת מכולת) של כל הפעולות שעליכם לבצע באותו היום, לסדר את הפעולות לפי סדר עדיפויות ולאחר מכן כל שנותר לעשות הוא לבצע אותן. אל תסתמכו על הזיכרון שלכם, רשמו את כל המטלות שעליכם לבצע.

בעת כתיבת עבודה נרחבת או ביצוע פרויקט במסגרת הלימודים קיימת שיטת "הנדוס לאחור". אסביר על כך - כאשר אבד לכם דבר מה, באופן טבעי נשחזר את המקומות שבהם החפץ שאבד נכח, בתקווה למצוא אותו. לכן, מומלץ לרשום את לוח הזמנים שלכם מהסוף להתחלה מהתוצר הסופי לחיתוליו.

* לא לדחות דברים – בלימודים אין מקום לעצלנים!! אחד מהמגרעות שלנו כבני אדם הוא הצורך לדחות דברים, אומנם אין בכך תועלת ובסוף הכל נעשה בדקה התשעים אך רבים מאיתנו כלואים בבעיה זו. לכן, כדי לא לדחות דברים, עלינו לשאול את עצמנו את השאלות הבאות: האם יש תועלת בדחיית הפעולה? האם כדאי לי לסיים את הפעולה כדי שאוכל לממש את זמני הפנוי לתחביבים ולא ללימודים? וכדומה.. בעצם לנסות לשכנע את עצמנו לבצע את הפעולה הזו, כי היא הכרחית וחשובה להצלחתנו בלימודים.

אמליץ על דבר נוסף - בעת למידה למבחנים עיוניים שדורשים שינון וסיכום רב של חומר יש צורך לחלק את החומר למספר פרקים בטווח של שבוע לדוגמה, וכך לא לבוא למבחן פעורי פה ומחוסרי ידע.

* תזונה נכונה ושעות שינה מסודרות הם חלק מהפעולות הנלוות והנדרשות להצלחה בלימודים ולכן אין לותר עליהן.

* להפחית את השימוש בסמארטפונים (כן, גם לשים על השתק זה בסדר) - כבר ידוע שהאייפון הוא חברו הטוב של האדם אבל מה עם החברים האמיתיים של האדם? אומנם אין שום קשר בין חברים ללימודים, אפילו קשר כושל לדעתי כיוון שמפגש עם חברותי למטרות לימודים הופך למפגש למטרות הנאה או שאילת שאלה בוואטסאפ הכיתתי בנוגע למבחן הקרוב הופך לקרב סוחף לגבי מועד המבחן. אך איך בכל זאת ניתן לשלב בין חברים ללימודים? למידה אסוציאטיבית! למידה אסוציאטיבית הינה למידה משותפת, שבסיומה עולות תובנות ותשובות לנושאים שטרם נמצאו להם מענה כפרט אלא כקבוצה. כך שאם הפתרון של התרגיל שגוי תוכלו להשוות את התשובה עם חברכם לכיתה. חשוב לזכור כי למידה אסוציאטיבית אינה מתבצעת דרך הפלאפונים המהווים גירוי והסחת דעת ואף מדכאים את הרצון ללמידה.

לאחר כל הכלים אאחל שתהא לכם שנת לימודים טובה ומוצלחת!
יש לכם טיפים נוספים להצלחה בלימודים? מעולה! אתם מוזמנים להגיב ולשתף בתחתית הכתבה.

לבלוג של מור

שתף ב-

תגובות

תודה
פשוט מדהימה!! אלו עצות מעולות! תודה.
שחף בבאי - 31/08/2015
שתף ב שתף ב
כל הכבוד!
עוד כתבה מצוינת ונהדרת. המשיכי כך!
יובל שמש - 31/08/2015
שתף ב שתף ב
טיפים מעולים.
מור, ראשית, את רושמת באופן יוצא מן הכלל ובכתיבתך משתמשת במילים גבוהות למדי. תודה רבה על הטיפים שנתת, שיר
שיר אליאן - 31/08/2015
שתף ב שתף ב
אני חולק על דברייך
לפי דעתי כל אחד צריך לפתח הרגלי למידה משלו אני לדוגמה מצליח ללמוד ולהשתמש בטלפון החכם ועדיין משקיע בלימודים ומקבל ציונים טובים ואפילו נמצא בכיתה מדעית לכן לפי דעתי המאמר לא נחוץ לכל ילד וילד אלא רק לאלה שמתקשים בלימודים וצריכים עצות השתפרות עבודות אני בדרך כלל דוחה לרגעים האחרונים ובסוף הן טובות 😇
בן קישנר - 31/08/2015
שתף ב שתף ב
נפלא!
היי מור(: אהבתי את הכתבה, ממש יפה! את כתבת נפלאה! 😘❤️
אנונימית - 31/08/2015
שתף ב שתף ב
אני חולק על דעתך
לפי דעתי כתבה זו שגויה ממספר סיבות: אני ילד שמבלה הרבה זמן מימו בטלפון החכם ובכל זאת אני משקיע בלימודים למרות שאני נותן זמן גם לדברים הפחות חשובים אני דואג לצאת עם חברים ללכת לחוגים וליהנות בזמן הפנוי ומכניס גם את הלימודים ללוח הזמנים שלי בקשר לתזונה אני מסכים אתך וזהו נושא מאוד קשה בקרב הנוער אבל בקשר לשעות שינה ילדים רוצים לצאת בלילה וגם שינה בשעות טיפה מאוחרות יותר מספיקה אני בכל זאת ילד שלא עוקב אחריי הכללים שפרסמת פה ועדיין מצליח בלימודים לכן לפי דעתי כתבה זו היא יותר לילדים מתקשים שצריכים עצות איך להשתפר.
בן קישנר - 31/08/2015
שתף ב שתף ב
תודה מור ♥♥
את כותבת מדהים!!! ותודה על הטיפים ;) בהצלחה בלימודים ★★
מארי - 31/08/2015
שתף ב שתף ב
משוב לתגובתו של בן קישנר
בן היקר, משמח לראות שהלימודים מאוד חשובים עבורך, גם אם אינך משתמש בכלים אלו. מטרת הכתבה היא למנף את הצלחתם של בני הנוער בשנת הלימודים הקרובה באמצעות הטכניקות שנכתבו לעיל. כאמור, כתבה זו פונה לכל בני הנוער ברבדיו השונים. הכתבה לא עוסקת בסילוף הפלאפונים מחיי היום-יום אלא מציגה את הפלאפון החכם כהסחת דעת שלעיתים מדכאת את הלמידה בקרב בני הנוער. מחקרים מראים כי תזונה נכונה ושינה רציפה, בין 8-10 שעות מביאים את התלמידים לביצועים והישגים מקסימליים. נפלא לדעת שאתה מצליח לשלב בין לימודים לפנאי ובילוי. ישר כוח!
מור ביטון - כותבת המאמר - 31/08/2015
שתף ב שתף ב
מעולה
כל הכבוד מור על ההשקעה והתוכן בכתבה!כצבה מעולה ונחוצה מאוד! :)
גיא לפושנר - 31/08/2015
שתף ב שתף ב
נהדר!!!
כתבה מצוינת, רואים שהשקעת ולדעתי אם תמשיכי כך תגיעי לגדולות. ישר כוח!
מיכאל אבדלוב - 31/08/2015
שתף ב שתף ב
כתבה מצוינת
אחלה של כתבה עם תוכן מעניין וכתיבה יפה אין עלייך!
קובי - 01/09/2015
שתף ב שתף ב
الله أكبر!
مثيرة جدا للاهتمام بلوق، كل شيء يجب قراءة والتعلم من ذلك! العمل العظيم، مور.
الله أكبر! - 01/09/2015
שתף ב שתף ב
הייוש
כול הכבוד הכתבה מאוד יפה יאי 3:
נועמר - 02/09/2015
שתף ב שתף ב
כתבה מדהימה
הכתיבה שלך מדהימה, הצעת טיפים מאוד שימושיים ומעולים. כל הכבוד לך והמון בהצלחה בלימודים.
ליאור מצליח - 07/09/2015
שתף ב שתף ב
אלופה!!
כתבה יפה, למדתי המון !
עדן דאיה - 09/03/2016
שתף ב שתף ב
כתבה מדהימה
כתבה מעניינת ועוזרת מאוד. עצות מאוד טובות.
טופז מאדב ושקד קזז - 16/06/2016
שתף ב שתף ב
לצורך הוספת תגובה התחבר לאתר באמצעות
הוסף תגובה
...Loading...