למה אני מתעב את ל"ג בעומר?

21/05/2016


מאת: יניב הדרי

מיום ראשון מתחילים חגיגות ל"ג בעומר, שיימשכו לפחות בשבועיים הקרובים. החלטתי לציין כמה עובדות  לגבי החג הזה והאם הוא באמת נחוץ לנו.

ל"ג בעומר הוא חג קצת שונה משאר חגי ישראל ורובינו היינו שמחים לדלג מעליו. אין לו את הקדושה של ראש השנה - של ההתחדשות, של הביחד המשפחתי, אין לו את השקט של יום כיפור, כשחלקינו ספונים בבית וסופרים את השעות עד סוף הצום, אין לו את השמחה והחגיגה של חנוכה ופורים, הוא לא נקי כמו פסח, ואין לו את הגאווה של יום העצמאות.

ההיפך הוא הנכון: זהו החג היחיד בשנה שצריך לנקות את הבית אחרי החג, ולאף אחד אין מושג איזה שירים שרים בל"ג בעומר. חלק גדול מאיתנו לא באמת יודע מדוע מדליקים מדורות ויש כאלה שבכלל חושבים שזה על הניצחון שלנו מול גרמניה הנאצית. לא סתם שורפים בובה של היטלר...

אפילו בימי החופש הוא לא מקבל את הכבוד הראוי לו - יום אחד בלבד! לדעתי זה חג לא חינוכי, אלים, אגרסיבי ומלוכלך. ילדים גונבים עגלות מהסופר ואח"כ גונבים עצים מאתרי בנייה ושמים בעגלות, כדי לערוך מלחמת חרבות עם קרש עץ כשהקצה בוער, שזה ממש סכנת נפשות, ולאכול תפו"א שרוף מתובל בחול שרוף... אח"כ כאשר קמים בבוקר יש באוויר ריח כזה שנותן תחושה שסוף העולם מתקרב, משהו אפוקליפטי כזה.

פעם ל"ג בעומר היה נחגג יום אחד. בשנים האחרונות הוא נמתח כמו מסטיק על פני שבועיים בערך, וככל שיש לך יותר ילדים כך תזכה ליותר מדורות. אבל השנה חלה תפנית בעלילה: חלק מההורים דרשו מוועד ההורים לקחת אחריות או לבטח את האירוע למקרה שיקרה משהו, אבל חלק מהוועדים לא מוכן לקחת אחריות, ולכן לי תהיה השנה מדורה אחת פחות..

ולמה בכלל צריך לנסוע עד צפת להילולה? זה לא קצת ניצול? מה עוד שמסתובבים שם כמה נוכלים שמוכרים לך מים קדושים, ולוקחים לך בוכטה על הדלקת נר נשמה לעילוי נשמתו של רבי שמעון בר יוחאי, או רבי מאיר בעל הנס...

אבל אם מישהו באמת חייב לחגוג ומעוניין בכך, אז שיהיה לו חג שמח ותלכו למדורות עם אש בעיניים, ותפסיקו לשרוף בובות של היטלר כי זה כבר פאסה. יש כמה פוליטיקאים שהייתי שמח להעלות באש (סתם...), ולא מעט סלבס שעשו לא מעט לכיסם ועכשיו הם צריכים לשלם את המחיר.

אז שיהיה חג מסריח ושמח ואל תשכחו להוציא את הקרטושקעלך (תפו"א) בזמן מהאש...

לבלוג של יניב

שתף ב-

תגובות

לצורך הוספת תגובה התחבר לאתר באמצעות
הוסף תגובה
...Loading...