כולנו אפסים

07/07/2015


בתגובה לסערה הציבורית שנוצרה בעקבות "נאום הבהמות" של עודד קוטלר, הסביר השחקן והבמאי הוותיק שבעצם התכוון לכך ש"כולנו בהמות", ולא רק סקטור מסוים באוכלוסייה. בניגוד לנאום עצמו, התגובה של קוטלר לסערה לא הייתה מתוכננת, ונועדה בסה"כ לזרות מעט מים צוננים באווירה הרותחת. אבל כנראה שמכל שערורייה בכל זאת יוצא משהו טוב, ודווקא הספונטניות הזאת של קוטלר הזכירה לכולנו את האמת.

אוי, רגע...פתאום שמתי לב, שלא תהיינה אי הבנות: אני לא מתכוון למפלגה החדשה של כחלון. גם קוטלר לא התכוון, נכון? אז אפשר להמשיך. כולנו זה כולם כולל כולם, כמו שלמדנו בצבא.

בספרו החדש של יובל נח הררי "ההיסטוריה של המחר" המחבר מתאר את האתגרים העתידיים של האנושות במאה ה-21, כאשר אחד הפרויקטים השאפתניים הוא להפוך לאלים. אבל נדמה שכאן בארץ הפרויקט הזה כבר החל מזמן. אצלנו הרבה מאוד אנשים מחפשים לעצמם "אל", "גורו", "מומחה" או סתם יועץ על לענייני הכל. מה שלא פחות מגוחך הוא שבשנים האחרונות יותר ויותר אנשים באמת מאמינים שהם עצמם זן נדיר של "מותג" או "מומחים" שיודעים תמיד בדיוק מה הם אומרים או עושים, ויכולים לעזור לכולם להצליח בחיים. רק תעלו אליהם לרגל, תבואו לכנסים שלהם או סתם תקשיבו למה שיש להם להגיד בטלוויזיה, ואתם אוטוטו מסודרים.

הם יודעים מה תעשה הבורסה, כיצד צריך ראש הממשלה לנהוג, איך פותרים את בעיות המדינה, איך מרוויחים כסף, מתי תהיה רעידת אדמה, איך מגיעים לשלום עולמי, למה אתם לא מצליחים למצוא בת זוג, איך לגדל ילדים, איך מעפילים למונדיאל, ומי צריך להיות הרמטכ"ל. בקיצור: הם יודעים הכל...

קצת צניעות לא תזיק

אז מהי האמת?

האמת המדאיגה היא שבמציאות המורכבת של היום, קשה מאד עד בלתי אפשרי לעשות איזושהי תחזית אמינה לגבי העתיד. די רק להיזכר ב"צוק איתן" ובחירות 2015, אירועים שאיש מבין הפרשנים המלומדים לא חזה לא את בואם, לא את מהלך השתלשלותם, ולא את תוצאותיהם. הם טעו בגדול. ובכל זאת, אין כל ספק שאנחנו נמשיך להאמין להם גם בפעם הבאה... מדוע? כי יש להם חליפה ועניבה, והם מופיעים בטלוויזיה. הם מצדם יצרו לעצמם תדמית של "פרשני על" והתקשורת מצדה הפכה אותם לדבר אלוהים חיים. עסקה נהדרת, לא? רק נחשו מי משלם את החשבון. אבל רגע, זה לא התחום היחידי. המנהג האנושי העתיק למצוא ולהמציא לעצמנו "סמלים" ו"אלילים" המטיר עלינו שלל של אנשים בכל התחומים, שנתפסים בתודעה שלנו כ"מומחים", אבל בפועל הם למעשה משהו בין קצת יותר מכלום לכמעט שום דבר. אין להם מושג יותר מאף אחד אחר (אולי רק שמץ), והם עובדים על כולנו. חלקם עובדים גם על עצמם, אבל בכך נדון בהזדמנות אחרת.

אגב, חלק מה"מומחים" האלה גם לוקה במחלה הישראלית הכרונית הנפוצה שנקראת: "אי השלמה עם האמת גם כאשר היא מתגלה". קשה למשל שלא להיזכר בפסטיבל ההכחשה הלאומי שהחל מיד לאחר הבחירות כאשר עיתונאים ועורכי סקרים התייצבו בזקיפות קומה, מול פני האומה, כדי להסביר לנו שעבודתם בעצם הייתה מעולה, רק שהציבור לא פעל בדיוק לפי התכנית...

אבל רוב האנשים אינם כאלה נכון? רוב האנשים הם לא "סמלים", לא "אלילים" ולא "מומחים". הם סתם אנשים שקמים בבוקר, הולכים לעבוד בשכר ממוצע או פחות (בישראל רוב רובה של האוכלוסייה משתכרת מתחת לממוצע, ומה ששומר על הממוצע זה מתי מעט שמרוויחים שכר עתק), חוזרים הביתה בערב, רואים "האח הגדול" ונכנסים למיטה. אנשים פשוטים. מה איתם? מה, גם הם "אפסים"? אז זהו שכן, ולא רק משום שהם מאמינים באותם "אלילים", אלא גם, ובעיקר משום שהם צבועים ומתנשאים.

כל אחד מאיתנו עובר על החוק לפחות כמה פעמים ביום, מתנהג באופן אגואיסטי לעיתים קרובות, ונותן ליצר הנקמה שלו להשתלט עליו מפעם לפעם ככה בקטנה. אבל כולנו, כן כולנו מגיבים בהתחסדות וצדקנות למשמע כל ידיעה על מישהו שחס וחלילה עבר באדום, לא עזר לזקנה לעבור את הכביש, לא אמר לנו שלום במדרגות או, וזה כבר באמת עובר כל גבול: מישהו שנכנס למעלית ולחץ מיד על הכפתור כדי שהדלת תיסגר לפני שאנשים נוספים יגיעו ויעכבו אותו. אין ברירה, חייבים לתלות את כל האנשים האלה בכיכר העיר ומיד. אני כבר לא מדבר על ידיעות בתקשורת על "מפורסמים" שמישהו הגיש נגדם תלונה ולמרות שהמשטרה עדיין לא החליטה אפילו אם לפתוח בחקירה, גורלם כבר נחרץ, נחתם ונגמר. אפשר להריץ עליהם דחקות ביום שישי בסלון, הם אנשים "רעים ומושחתים" וחייבים "להוקיע אותם מהחברה". במקרה שלהם, גם יום כיפור לא יעזור.

אבל אנחנו לא כאלה. אנחנו אנשים טובים וישרים. אנחנו מושלמים. אנחנו הרי נסענו לגבול עזה להביא ציוד לחיילים, אנחנו מבקרים את החולים בבית החולים, ופעם אחת אפילו התנדבנו ל"יום מעשים טובים". אז מה אם בימים רגילים אנחנו עובדים על כולם, קצת משקרים, קצת יותר מרמים, הרבה גונבים דעת והרבה מאד מתנשאים על כל העולם ואשתו. ההוא, זה שאולי קצת עיגל פינות, קצת לא התחשב בזולת, טיפה מעד או אולי בכלל לא עשה כלום ובעצם תפרו לו תיק, הוא הרע, המושחת והאפס היחידי כאן.

הטור הינו טור דעה, ותגובות יתקבלו בברכה.

לעמוד השער של בלוג ינון עצבני

עריכה: גור מיטלמן

יש לכם שאלות, בקשות או רעיונות? מוזמנים לפנות למערכת כאן

שתף ב-

תגובות

לצורך הוספת תגובה התחבר לאתר באמצעות
הוסף תגובה
...Loading...